Історія Дергачівской центральної районної бібліотеки нерозривно пов'язана з історією краю і країни. Наші читачі вже ознайомлені з деякими фактами історії бібліотеки з публікацій в газеті "Вісти Дергачівщини" за 2015 рік. Хотілося б розповісти про бібліотеку, починаючи з 70-х років 20-го століття. У зборі матеріалу нам допомогли колишні працівники бібліотеки Слюсаренко Любов Григорівна, Тукало Єлизавета Іванівна. Величезне спасибі Рідченко Лілії Петрівні за фотографії і спогади. Також корисними виявилися номери газети "Ленінський шлях" (нині "Вісті Дергачівщини") за 70-і роки. Про роботу районної і сільських бібліотек часто писали директор Желтоножко Л.М., і методист Емец О.Ф. Бібліотека проводила цікаву, багатосторонню роботу.

Книжкові виставки, підбірки літератури для агітаторів і політінформаторів, читацькі конференції, обговорення книг, спрямовані на широке залучення читачів. З 1977 року в розвитку бібліотеки намічається новий виток: з 24-х сільських бібліотек створюється централізована бібліотечна система. Дергачівська районна стає центральною. Уся складність централізації лягла на плечі директора ЦБС Желтоножко Лариси Михайлівни. Трудовий шлях вона почала в Прудянській бібліотеці і усе своє життя присвятила бібліотечній справі в Дергачівському районі. У центральній бібліотеці створювалися нові відділи: відділ комплектування і обробки літератури, відділ організації і використання єдиного фонду і міжбібліотечного абонемента, відділ методичної і бібліографічної роботи, відділ обслуговування юнацтва.

Щороку у відділ комплектування надходило більше 25 тисяч примірників книг з різних галузей знань. Ці книги розподілялися між бібліотеками системи. Раніше кожна бібліотека комплектувалася сама. У процентному відношенні переважала суспільно-політична література. Одним з головних напрямів роботи бібліотеки було надання допомоги в підвищенні ідейно-політичного і науково-технічного рівня трудящих. Відповідно і форми роботи носили політичне забарвлення. Окрім усних журналів, читацьких конференцій, оглядів літератури, проводилися атеїстичні і суспільно-політичні читання. Слід сказати, що в 70-і роки були і такі форми роботи, як університети культури, місячники, декади, тижні пропаганди літератури. Бібліотеки були інформаційними і профорієнтаціями центрами. Були організовані і довідково-інформаційні фонди на допомогу працівникам сільського господарства, створений зведений обліковий каталог.

Приділялася велика увага і популяризації художньої літератури. У 1980 році почалася робота по переводу фондів і каталогів на нові таблиці Бібліотечно-бібліографічної класифікації. Працівниками бібліотеки була виконана колосальна праця. Щороку в нашу бібліотеку за направленням Міністерства культури приходили випускники інституту і училища культури. Проте, плинність кадрів була відчутною. Відпрацювавши призначений термін, фахівці звільнялися. Важкий час для бібліотек настав в 90-і роки. Скорочення, невиплати заробітної плати, відсутність нових надходжень книг і періодики. У результаті з 22-х бібліотечних працівників за штатним розкладом залишилося 4. Усі "принади" цих років довелося випробувати на собі Кантемир Л.Ф., Сурженко Т.П., Ільченко Ю.О, Тимошенко О.І.

У 2000-і роки бібліотечна справа потихеньку починає відроджуватися. Розширюється штат, йде поповнення фонду новою літературою. У 2001 році директором Дергачівської центральної стає Кантемир Людмила Федорівна, гідна спадкоємиця традицій попередніх керівників бібліотеки. Розквіт бібліотечної справи припав на 2004 - 2012 роки. В цей час бібліотека досягла великих успіхів. Обновився фонд книг і періодичних видань. Останнім часом центральна бібліотека передплачує до 20 назв газет і 40 назв журналів. Зроблений капітальний ремонт, завезені нові меблі, технічні засоби. Для користувачів бібліотеки створюються комфортні умови. Активно діє Клуб любителів книги. Впроваджуються інтерактивні форми роботи. Центральна бібліотека також залишається головною для своїх філій.

Із завідувачками бібліотек-філій проводяться не лише заняття системи підвищення кваліфікації, надання методичної і практичної допомоги, але і спільні поїздки по країни і Харківській області. За останні роки склалися особливі стосунки бібліотеки і читачів (хоча зараз існує таке поняття як користувачі бібліотеки). Ми дорожимо нашими читачами, багато хто став для нас рідним. І вони відгукуються на прохання бібліотеки. Так, в акції "Подаруй бібліотеці книгу" брали участь багато жителів міста. Ми вдячні за подаровані книги (більше 2000 екземплярів). Особливо цінні для нас твори з автографами авторів. Це книги Ю. Шовкопляса, Д. Бакуменко, В. Тимченко, Р. Рибальченко, Л. Красношапки, М.Чумака, Л. Моісеєвої, І. Перепеляка, С. Жадана, В. Бойко, Н. Лебеденко, Р. Жовтобрюх-Науменко та ін.

Життя не стоїть на місці, суспільство розвивається і перед бібліотекою ставляться дуже серйозні завдання. Але передусім ми повинні навчити людину любити книгу, пронести цю любов крізь усе життя, навчити орієнтуватися в інформаційному просторі. В цьому відношенні корисно ознайомитися з лекцією Ніла Геймана, англійського письменника-фантаста, "Чому наше майбутнє залежить від бібліотек". Серед досягнень бібліотеки - перемога в конкурсі "Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету". У 2011 році в нашій бібліотеці відкрився і працює Інтернет-центр. Завдяки відкриттю Інтернет-центру бібліотека розширила співпрацю з районним центром зайнятості, районним управлінням юстиції, районним Будинком культури, Дергачевской музичною школою, редакцією газети "Вісті Дергачівщини", літературною студією "Суголосся" і іншими.

Також у 2011 році центральна дитяча бібліотека стає переможцем обласного огляду-конкурсу "Краща дитяча бібліотека Харківської області". Добре відома фраза - бібліотекар не професія, а стан душі, відноситься до працівників ЦБ Кантемир Л.Ф., Сурженко Т.П., Ільченко Ю.О., Тимошенко О.І., Новикової З.М., які присвятили Дергачівській центральній більше 30 років свого життя. Ми любимо свою бібліотеку, з нею пов'язане наше життя - молодість, зрілість. Ми пам'ятаємо усіх, хто працював в центральній бібліотеці. Наша бібліотека - праця багатьох поколінь її працівників. Виражаємо величезну вдячність Дергачівській районній адміністрації, районній раді, міській раді, відділу культури і туризму райдержадміністрації за допомогу в рішенні наших проблем.

Багато зробив для бібліотеки Рідченко Ілля Митрофанович, хорошу пам'ять залишили про себе Литвин Іван Іванович, Деркач Леонід Миколайович, Гузенко Валентина Сергіївна завжди підтримували наші починнання і надавали необхідну допомогу. Дорогі земляки, приходите до нас у бібліотеку, ділитеся інформацією, фотографіями про історію розвитку бібліотечної справи нашого району. Ми будемо раді і вдячні вам.

Кiлькiсть переглядiв: 287

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.